Yaban Arıları

Yaban arıları genellikle faydalı böcekler olarak görülür. Yuvaları ilkbahar ve yaz aylarında geliştiğinden işçi arılar larvaları beslemek için böcek larvalarını, et parçalarını ve hatta balıkları toplayarak böcek kontrolüne yardımcı olurlar.

İşçi arılar meyve ve çiçek nektarlarından elde ettikleri, enerji oranı yüksek karbonhidratları tercih ederler. Polen taşıyıcı görevi görseler dahi bal arıları kadar etkin değildirler.

Yaban arıları genellikle rahatsızlık verici zararlı canlılar olarak görülür ve sağlığı tehdit ettikleri düşünülür. Elma, armut ve erik gibi meyvelerle beslenerek diğer zararlı canlıların ve hastalıkların neden olduğu zararın yayılmasına yol açarlar. Yuva kurmak için ahşap topladıklarından binaların ahşap yapılarına, çitlere ve bahçe mobilyalarına zarar verirler.

 

Ancak pek çok insanı asıl endişelendiren, yaban arıları tarafından sokulduğunda yaşanan acıdır. Yaban arıları genellikle saldırgan böcekler değildirler ancak sosyal yaban arıları, iğnelerini yuvalarını korumak için kullanırlar.