Örümcekler

Print page
Örümcek Mobil

Sınıflandırma

Bilimsel adı: Araneae

Tanım

Örümcekler böcek değildir ve türlerin boyutları önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. 35.000'den fazla örümcek türü bulunur ve bunlar iki ana türe ayrılmıştır:

 İlkel Örümcekler = dikey diş düzeni

 Modern Örümcekler = yatay diş yönelimi

Küçük örümceklerin ortalama uzunlukları 4-8 mm'dir. Erkekler, dişilerden daha küçüktür. Böceklerin aksine örümceklerin vücutlarında yalnızca iki bölüm vardır. Baş ve göğsün bir araya gelmesiyle oluşan Sefalotoraks bölümünde dişler, pedipalplar, birden fazla göz ve bacak bulunurken karın kısmında ise arkada bulunan ve ipek ağların örülmesini sağlayan karmaşık yapıdaki bezlerden oluşan örü memeleri bulunur.

Çoğu tür dış mekanlarda yaşamayı tercih eder ve böceklerle beslenir. İç mekanlardaki örümcekler genellikle dişi arayan erkek örümceklerdir. Dış ortamdaki sıcaklık düştüğünde örümcekler iç mekanlara girebilir.

Davranışlar

Çoğu örümcek zararsızdır ve böcek popülasyonunun kontrolünde önemli rol oynar. Örümcekler hava ile temas ettiğinde ipeğe dönüşen bir sıvı salgılayarak ipek üretir.

Üreme mevsimleri sonbahardır. Dişi örümcekler erkekleri çekmek için şişmanlar. Örümceklerin çiftleşme ritüelleri karmaşıktır. Erkeklerin dişi tarafından yenmekten kaçınmak ve çiftleşmeye spermlerini bırakmak için bir ağ örmesi gerekmektedir. Pedipallerdeki spermleri ağızlarıyla alarak dişi örümceği döllerler. Bazı erkekler, dişilerin agresif davranmasını önlemek için onları şaşırtır.

Örümcekler zehir kullanarak avlarını felç ederler ve acele etmeden yerler. Bazı türlerin zehirleri ölümcüldür.

Riskler

Örümcekler genellikle zararlı değildirler ancak rahatsızlığa neden olurlar. Çok hızlı ürerler ve erişilmesi zor yerlere ağ örerler.

Çoğu tür zehirlerini insanlar yerine omurgasızlar üzerinde kullanır. Huni Yuvalı Örümcek ve Kırmızı Sırtlı Örümcek gibi dünyanın en zehirli örümceklerinden bazıları Avustralya'da yaşamaktadır ve ısırıkları ölümcül olabilir.

Buna rağmen çoğu örümcek zararsızdır. Isırıkları lokalize acıya, kızarıklığa ve şişkinliğe neden olur. İnsanlar mide bulantısı, baş dönmesi ve ekstrem durumlarda nekroz gibi alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

 

Tavsiye edilen ürünler

Ficam-is-a-water-dispersible-powder-residual-insecticide Yüzey Spreyleri

Ficam® W

Islanabilir Toz

Konutlarda, endüstriyel ve ticari binalarda ve kamu hizmet...

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Silverfish - Bayer - Pest Management

Gümüşçün

Konik, pürüzsüz vücutlarının üzeri gümüş rengi pullu bir...

Zararlıyı İncele
Kene

Kene

Keneler memeliler, kuşlar, sürüngenler ve kurbağaların...

Zararlıyı İncele
Akrep

Akrep

Akrep Antarktika hariç hemen her kıtada yaşamaktadır.

Zararlıyı İncele