Firavun Karıncası

Print page
Pharaoh Ant

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Karınca

Bilimsel adı: Monomorium pharaonis

Familya: Formicidae

Tanım

Sarı-kahverengi renkli bu küçük karıncaların gelişmiş siyah gözleri vardır. İşçi karıncalar 1,5-2 mm uzunluğundadır. Erkek karınca ise 3 mm'den biraz daha büyüktür ve kanatlı, koyu siyah renktedir. Kraliçe 3,6-5 mm uzunluğundadır. Koyu kırmızı renklidir ve kanatları vardır.

Sıcak ve nemli ortamlara ihtiyaç duyduklarından ılıman bölgelerdeki binalara sığınırlar ve genellikle hastaneleri istila ederler.

İstilalar konutlarda, otellerde, hastanelerde, hayvanat bahçelerinde ve gemilerde görülebilir. Daha sıcak iklimlerde dış mekanlarda da istila görülebilir.

Böcekler bina yapılarının (duvar boşlukları, pencereler, vb.) ya da bitkilerin ve steril malzemelerin içine yerleşirler. Tesisat kanalları yoluyla (ısıtma ve elektrik devreleri gibi) yayılırlar. Karıncalar lavaboların ve yoğunlaşma olan yerlerin etrafında su ararlar.

Karıncalar et, peynir, hayvansal yağ, şeker, bal, reçel ararlar. Hastanelerde kanla ve intravenöz beslenme sıvılarıyla beslenirler. Ölü böcekler, fareler ve dışkı da karıncalar için besin kaynağıdır.

Davranışlar

Bir yuvada birden fazla kraliçe vardır (poligenik). Kanatlı firavun karıncaları uçamaz. Kraliçeler yer değiştirebilir, bu sayede koloniler süresiz olarak hayatta kalır. Yuvayı yok etmek yerine dağıtırsanız yeni bir koloni oluşması ihtimali çok yüksektir.

Bu sosyal böcekler, birkaç düzine ile 300.000 karınca arasında değişen kolonilerde yaşar. Karıncalar, düşük sıcaklıklarda uzun süre hayatta kalabilir. Bu süreçte işçi karıncalar yiyecek aramaya devam eder.

Riskler

Karıncalar, kuvvetli alt çeneleri ile sürekli çiğnedikleri materyallere zarar verebilirler. Steril sargı ve aletleri içeren plastik ambalajları bile delebilirler.

Firavun karıncaları giderler, çöp kutuları ve hatta yara sargıları ile beslendiklerinden patojenik organizmaları taşıyarak sağlık riski oluşturabilirler.

Diğer Zararlılar

Ghost Ant

Hayalet Karınca

Çok küçük bir karınca türüdür. 2 mm uzunluğundaki işçi...

Zararlıyı İncele
Fire Ant / Red Imported Fire Ant - Bayer Pest Control

Ateş Karıncası / Kırmızı Ateş Karıncası

Kırmızı Ateş Karıncası (RIFA) bakırımsı kahverengi bir...

Zararlıyı İncele
Carpenter Ant - Bayer Pest Control

Marangoz Karınca

Marangoz karınca siyah, koyu kahverengi ve kahverengimsi...

Zararlıyı İncele
Black Ant - Bayer Pest Control

Karakarınca

Dünya genelinde en yaygın görülen karıncalardan biridir.

Zararlıyı İncele
Black Garden Ant

Karınca

En yaygın görülen istilacılar olarak karıncalar

Zararlıyı İncele