Ev Faresi

Print page

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Kemirgen

Bilimsel adı: Mus musculus

Familya: Muridae

Tanım

Erginler genellikle 60-90 mm uzunluğundadır. Kuyruk uzunlukları 80-100 mm, ağırlıkları 15-45 gr aralığındadır. Dışkıları, istilanın fark edilmesi açısından faydalıdır. Ev farelerinin dışkıları pirinç tanesine benzer ve yaklaşık 3-6 mm uzunluğundadır.

Doğu Asya kökenli olan Ev Faresi, tahıl ve gıda dağıtımı yoluyla dünyanın her yerine yayılmıştır.

 

Ev faresi, genellikle iç alanda yuva yapar. Un fabrikaları, değirmenler, evler, ambarlar gibi özellikle gıda bulunan alanları tercih ederler ve bazen de açık arazide bulunabilirler.

Davranışlar

Dış mekanlarda yalnızca yaz aylarında ürerken iç mekanlarda sürekli olarak ürerler. Fareler asla yuvalarından fazla uzaklaşmazlar, yuvaya gidip gelirken her zaman aynı yolu kullanırlar ve odaların köşelerini takip ederek hareket etmeyi tercih ederler. İdrar ve toz nedeniyle tüylerinin üzerinde biriken yağ, gözle görülür sürtünme lekeleri oluşturur.

Riskler

Fareler özellikle bölgelerini işaretlemek için idrarlarını kullanırlar. Bunun sonucunda fare istilası, idrarlarının küfü andıran ayırt edici kokusu nedeniyle fark edilebilir. Üstünde dolaştıkları yüzeyleri idrar ve dışkıyla kontamine ederler. Günde 80'e yakın dışkı üretebilirler.

Ticari açıdan tarla ürünlerine, depolanmış ürünlere ve gıda üretim zincirlerine doğrudan zarar verebilirler. Aynı zamanda ambalajlara zarar vererek dolaylı gıda kayıplarına da yol açabilirler.

Tavsiye edilen ürünler

Rodentisit

Rodilon® Paste 5kg

Pasta

Rodilon, sıçan ve fare mücadelesinde kullanılır....

Daha fazlası için
Rodentisit

RODILON® MUM BLOK

Mum Blok

Rodilon® mum blok, tüm kemirgenlere karşı güçlü ve güvenli...

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Kemirgenler

Kemirgenlerin dünyanın her yerinde insanların en çok...

Zararlıyı İncele
Brown Rat - Bayer Pest Control

Lağım Faresi

Orta ve Doğu Asya kökenli bu sıçanlar 16-17. yüzyılda...

Zararlıyı İncele

Çatı Faresi

Renkleri siyahımsı griden - kahverengine değişiklik...

Zararlıyı İncele