Yaban Arıları Nasıl Kontrol Altına Alınır

Yaban arıları, arıları ve karıncaları kapsayan HYMENOPTERA sınıfındandır.

Print page how to kill wasps in australia
Yaban arıları, arıları ve karıncaları kapsayan HYMENOPTERA sınıfındandır.

Vespoidea üstfamilyası, Avustralya'nın en büyükleri arasındadır. Boyutları 1 ila 40 mm arasında değişen 5000'i aşkın türü kapsar.

Genellikle parlak renklidirler. Siyah, sarı ve turuncu kombinasyonları güçlü bir iğneleri olduğu ve uzak durulmaları gerektiğine yönelik uyarı niteliğindedir. İlginç bir şekilde yalnızca dişilerde iğne bulunur. Ayrıca yaban arılarının vücutlarının hiçbir bölümünde kıl ya da tüy yoktur.

Vespidae familyası, büyük çoğunluğu sosyal arılar olan 324 türden oluşur. Başlıca iğneli zararlı canlı türlerini içeren familya olarak bilinmektedir.

Yuvanın içine bakma

Yaban arıları büyük koloniler halinde yer altında ya da ağaç ve binaların kovuklarında yaşar. Yuvalar, yer altındaki bölmenin içine yapılan petek ve dış örtüden oluşur. Her bir yuvada yüzlerce yaban arısı bulunur.

Yuva yapısı türe göre değişmekle birlikte genellikle katmanlar ya da peteklerden oluşur. Bunlar bazen spiral şeklinde inşa edilir. Larva hücrelerinin havaya maruz kalmasını engellemek için yuvalar kağıda benzer bir materyalle kaplı olabilir.

Yuvada tek bir fertilize kraliçe ile işçi arı popülasyonu (bunların çoğu baskı altına alınmış kraliçelerdir) bulunur. Erginler nektarla beslenir ancak larvaları beslemek için tırtıl avlarlar. Besinler çiğnenerek sürekli olarak yuvadaki larvalara verilir.

Yuvayı korumak için sokarak büyük acı verirler. Salgıladıkları feromonlarla diğer yuvaların üyelerini de saldırıya çağırırlar.

Yaban arısı sokması durumunda ilk yardım

Sokmanın verdiği acı günlerce sürebilir. Acı ve şişkinliği azaltmak için sokulan alana buz uygulayın. Bazı kurbanlar aşırı hassas olabilir ve birden çok sokulduklarında büyük bir alerjik reaksiyon gösterebilirler. Ekstrem durumlarda kalp atışı durabilir. Kurbanın yaban arısı alerjisi olduğu biliniyorsa, yılan sokması durumundakine benzer bir ilk yardım uygulayın. Baskıyla immobilizasyon tekniği uygulayın ve kurbanı hastaneye götürün.

Yaygın yaban arısı türleri

Vespinae, Kuzey Yarımküre altfamilyasıdır ve Avustralya'da iki türü bulunmaktadır:

  • Avrupa Yaban Arısı vespula germanica, Güney Avustralya'da yaygındır
  • Vespula vulgaris yalnızca Victoria'da bulunur

Mücadele adımları

Gündüz kapsamlı bir incelemeyle başlayın, yakınlarda olabilecek ikincil kolonileri de arayın. Yaban arıları yuvayı ya da girişini korur ancak rahatsız edilmedikleri sürece genelde agresif değildirler.

Yer altındaki yuvalar için en iyi yaklaşım mümkün olduğunca az rahatsızlık yaratmaktır. Etkin bir mücadele için yuvanın büyüklüğünü bilmeniz gerektiğinden, kullandıkları oyuğun büyüklüğünü inceleyin.

Sorun çıkması ihtimaline karşın her zaman güvenli bir kaçış planı hazırlayın. Ne yapacağınızı herkese bildirin. Örneğin komşularınıza içeride kalmalarını, pencereleri kapatmalarını ve çocukları korumalarını söyleyin. Bölgedeki insanlar için tehlike oluşturacak bir durum varsa tabela koyun (özellikle park gibi kamuya açık alanlarda).

Etkili mücadele türleri

Yaban arıları gün ışığı varken dolaşır, dolayısıyla gün batımından sonra yuvalarına dönerler. Yaban arılarını öldürmek için en iyi zaman budur. Tür ve koşullara bağlı olarak etkili birkaç mücadele yöntemi bulunur:

Toz Tabancası

Yer altındaki Avrupa yaban arısı yuvaları için yuvanın girişine elektrikli bir toz tabancası yerleştirin. Ürünü mümkün olduğunca geniş bir alana az oranda uygulayın. Ürünü yuvadaki tüm peteklere uygulamak için gereken zamanı ayırın. Enjeksiyon noktasında tozun gözle görülür bir şekilde birikmemesi için hava ayarını kullanın.

Dikkatli olun. Ajite olan pek çok Avrupa arısı ortaya çıkabilir. Son derece öfkeli olacaklardır ve bir kurban arayacaklardır.

İnsektisit spreyi

Açık alandaki kağıt yaban arısı ya da diğer yaban arılarıyla mücadele için uzatma çubuklu sprey kullanın. Bu iğneli zararlı canlılarla aranızdaki mesafeyi güvenli bir şekilde arttırın.