Uzmana Sorun - Karıncaların etkin bir şekilde kontrolü

Soru: Ev içerisinde karıncaları kontrol altına almakta çok zorlanıyorum. Müşteriler evlerinde kokulu, güçlü kimyasallar kullanılmasını istemez. Karınca yemi kullandığımda karıncalar yeme akın ediyor ancak karınca sorunları çözülmediğinden müşteriler memnun olmuyor. Pek çok yere çağırılıyorum, bu da karınca kontrolünü çok pahalı bir hale getiriyor. Lütfen yardım edin.

Print page How to control ants; how to kill antsKarınca yönetimi, bugüne kadar gördüğünüz en zorlu zararlı canlı kontrol eylemidir. Doug McCarron Territory Sales Manager

Yanıt:

Karınca yönetimi, bugüne kadar gördüğünüz en zorlu zararlı canlı kontrol eylemidir. Bunun nedeni, bir yönüyle kolonilerde çok sayıda karıncanın bulunması olsa da yuvanın yerini belirlemek de oldukça büyük bir zorluk yaratır.

Düşmanı tanıyın...

Yemler çok sayıda karıncayı öldürür ancak kalıntı bırakmazlar. Faaliyet bölgesi temizlendiğinde, çevredeki diğer karınca kolonileri tarafından yeniden istila edilecektir. Bu durum "vakum etkisi" olarak adlandırılır. Boşluğa yeni kolonileri çekmiş olursunuz. Sürekli sonuç almak için karıncalarla ilgili daha fazla bilgi alın. Çoğu durumda, zayıf evrelerini hedef almak için birkaç yaklaşımı bir arada kullanmak gerekir.

Neden karıncalarla ilgili daha fazla bilgi almalısınız?

Karınca yönetimindeki en büyük gelişme, rahatsızlık yaratan yüksek sayıda karıncayı kontrol almakta çok başarılı olan hedefe yönelik yemlerdir.

Bu noktada zorluk, her karıncanın her yemi yememesidir. Etkin bir kontrolün anahtarı tercihlerini bilmektir. Belirli yemlerin yılın farklı dönemlerinde daha çekici olması da konuyu zorlaştırmaktadır. Durum, koloninin gelişim evresine ve hangi besinlere ihtiyaç duyduklarına bağlıdır.

Her şey yolunda gittiğinde, zor işi karıncalar yapar. Öldürücü ajanı doğrudan koloniye taşırlar.

Koloninin ortadan kaldırılması zaman alır, müşterilerin bunu anlamasına yardımcı olun

Karıncalar sıvıyla beslenir, katı besinleri tüketemezler. Karıncalara katı granül yem verdiğinizde bunları gelişmekte olan larvalar için koloniye taşırlar. Larvaların katı besinleri sıvıya dönüştüren enzimleri vardır. Ardından ağız salgıları yoluyla koloninin kalan üyelerini beslerler.

Bu süreç zaman almaktadır ancak etkin maddenin aktarımıyla koloni büyük zarar görür. Koloninin büyüme ve hayatta kalma kabiliyeti tamamen ortadan kalkar.

Ne yazık ki müşteriler uzun bir süre daha karınca faaliyeti görmeye devam eder ve servisi ararlar. Onların süreci anlamasına yardımcı olun ya da anında çözüm üretmek için harekete geçin.

Süreci hızlandırın...

Gecikmeyi ortadan kaldırmak için karınca yönetiminde rezidüel bariyer kullanın. Bu, gözle görülen karınca istilasının hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlar. Karıncalar görünmediğinde müşteriler memnun olur ve dolaysıyla bu durum başarılı bir sonuç yaratır.

Bariyer işleminin yanı sıra, spreylerin ulaşamadığı bina çatlaklarında yaşayan karıncaları kontrol altına almak için yem kullanın. Yemleri karıncaların kolayca ulaşabileceği ancak müşterilerin bozamayacağı yerlere koyun. Müşterilere yemi göstererek ne işe yaradığını açıklayın. Bu sayede müşteriler sürece dahil olur ve sorunu çözmek için sizinle iş birliği yapma olasılıkları artar. Yem koyulacak önemli alanlardan biri de rezidüel bariyerin dışında kalan zemindir.

Yayılan granül yemler işçi karıncalar tarafından toplanarak koloniye taşınır. Yemleme işlemi, müşterinizin alanının korunmasını kayda değer derecede artırır. Yakın çevredeki karıncaların sayısını azaltarak kritik dış karınca bariyerinin performansını büyük ölçüde artırmış olursunuz.

Rezidüel işlem olmadan yalnızca yem kullanılabilir mi?

Evet, kullanılabilir. Bazen karınca kontrolünde uygulanabilecek tek seçenek budur. Örneğin, doğaları gereği, Hastane karıncası ya da Firavun karıncası için yalnızca yem kullanılabilir. Firavun karıncası kolonilerinde birden fazla kraliçe bulunur. Bu kraliçeler rahatsız edildiklerinde birden fazla koloniye dağılırlar. Bu durum, karınca sorununuzu birkaç katına çıkarır. Hastanelerin hassas doğası nedeniyle genelde uygulanabilir olan tek yaklaşım yalnızca yem kullanmaktır.

Yeşil Başlı Karıncalar, yemlerin farklı yerlere yayılmasıyla hızlı ve kolay bir şekilde kontrol altına alınır. Yemleme yöntemiyle toksik gıda doğrudan yuvanın merkezine taşındığından karınca yuvalarının gizemli doğası da alt edilmiş olur. Sprey yöntemiyle koloniye bu şekilde ulaşamazsınız.

Süper kolonilerle baş etme...

Afrika kökenli olan Koca Kafalı Karıncanın kontrol altına alınması çok zordur. Birden fazla kraliçe, hektarlar boyunca uzanan devasa, birbirine bağlı süper koloniler kurabilir.

İstilanın tamamını yemlerle ortadan kaldırmak mümkün değildir ancak karınca sayısını büyük oranda etkileyebilirsiniz. Temizlenen alanlar çevredeki süperkoloni tarafından yeniden istila edilir ancak bunun için geçen sürede müşteriler biraz nefes almış olur.