Uzmana sorun - Birincil ve ikincil kemirgen zehirlenmesi

Etkin bir kemirgen kontrolü için risk yönetimi gerekmektedir, bu nedenle müşteriler de mücadeleye dahil olmalıdır. Antikoagülanların etkili ve amansız olduğu durumlarda zehirli yem kullanmanın riskleri vardır. Müşterilerin birincil ve ikincil zehirlenmenin tehlikelerini öğrenmeleri gerekir. Riskleri anlamak, yemleme programı süresince insanların ve evcil hayvanların güvende olmasını sağlar.

Print page rodent - rat - Bayer - pest control
Antikoagülanların etkili ve amansız olduğu durumlarda zehirli yem kullanmanın riskleri vardır.
Birincil ve ikincil zehirlenme - müşterilerin temel noktaları anlamasını sağlayın

Bayer'den Doug McCarron şöyle diyor: "Birincil zehirlenme, doğrudan yemle beslenen hayvanların zehirlenmesidir.

İdeal durumlarda birincil zehirlenmeden etkilenen hedef zararlı canlılar yani sıçanlar ve farelerdir. Ancak yemler türe özel olmadığından, hedef olmayan hayvanlar da her zaman risk altındadır.

Profesyoneller olarak bizim sorumluluğumuz, yemleri sadece hedef canlıların ulaşacağı yerlere koymaktır. Kilitlenebilir istasyonların olmasını bunu kolaylaştırır.

İstasyonun uygun olmadığı durumlarda, yem bloğunu tel ya da çiviyle bir kirişe sabitleyerek kemirgenin yemi yerinden oynatmadan yemesini sağlayın." Doug McCarron sözlerine şöyle devam ediyor: "İzleme tozu da hedef olmayan bölgelere taşınma riski olmadan yem kullanmanın olağanüstü bir yöntemidir."

İkincil zehirlenme, hedef olmayan bir hayvanın daha önce zehirlenmiş kemirgeni yerken toksik doz tüketmesidir.

Profesyoneller olarak bizim sorumluluğumuz, yemleri sadece hedef canlıların ulaşacağı yerlere koymaktır. Doug McCarron Territory Sales Manager
Profesyonel Zararlı Canlı Yöneticileri için bu, çevresinde evcil hayvanların bulunduğu evlere yönelik ciddi bir sorundur. Domuz çiftlikleri gibi ticari alanlarda bunu kontrol altına almak özellikle zordur.

Ölü kemirgenleri hızlı bir şekilde toplayarak ikincil zehirlenme riskini azaltmak için müşterinizi birkaç kez ziyaret edin. Bayer bu programa müşterilerin ve çalışanların da dahil edilmesini, çalışmayı mümkün olduğunca çok kişinin izlemesini önermektedir." demiştir.

Sorumlu yemleme için ipuçları

Ölü kemirgenin içindeyken çoğu etkin maddenin rezidüel ömrü uzundur, bu nedenle ikincil zehirlenme bir sorun haline gelir.

Coumatetryl ve Varfarin hızlı bir şekilde hayvanın sistemine kaybolur ancak kemirgenlerin toksik seviyeye ulaşmak için yemi birden fazla kez yemeleri gerekmektedir. Dikkatli bir zararlı canlı yöneticisi, her zaman yeterli sayıda yem olmasını sağlar. Bu güvenli bozunma, ikincil zehirlenme riskini büyük oranda azaltmaktadır. Hayvanat bahçesi gibi hassas alanlarda çalışırken her zaman bu yaklaşımı uygulayın.

Yemleme programı başarılı bir şekilde tamamlandığında yemler kaldırılmalıdır. Bu program uygulanmadığı takdirde kazara zehirlenme olasılığı önemli derecede artar. Sürekli istasyonların gerekli olduğu ticari alanlarda yemlerin düzenli olarak kontrol edilmesi tehlikeyi azaltır.

Sözleşme sonlandığında yemlerin tamamını kaldırın. Bu aynı zamanda hijyen açısından da önemlidir. Eski kemirgen yemlerinden zararlı canlı çıkabildiğinden, zararlı canlı istilası sorunlarına neden olabilir.

Rodilon®Mevcut en lezzetli yem matrisi"


Bayer'in kemirgen yönetiminde etkisi kanıtlanmış bir ürünü olan Rodilon®, antikoagülan difethialon ile büyük ihtimalle en lezzetli kemirgen yemi matrisini bir araya getirir. Sıçanlar ve fareler üzerinde yapılan deneyler, diğer balmumu ya da mini-blok formulasyonlarından daha fazla tüketildiğini göstermiştir. Hızlı, etkili, "tek beslenmelik" bir uygulamadır.

Yem matrisi kağıt bir ambalajın içinde bulunmaktadır, bu sayede etkinliği azaltmadan uygulama maruziyetini azaltır (kemirgenler ambalajı kemirir). Yemler, istasyonlara kolay bir şekilde yerleştirilebilir (örn. tel ile). Daha da önemlisi, Rodilon'un içeriğinde insanların yemesini engelleyen ve panzehiri olan Bitrex bulunmaktadır.

Sorunu konuşun...

Bayer, birincil ve ikincil zehirlenmenin her zaman müşterilerle konuşulması önermektedir. Bu sayede, programın etkilerinden tamamen haberdar olurlar. İnsanların ve hedef olmayan hayvanların güvenliğini korumak adına, müşterilerin katılımı sadece mali seviyede kalmamalıdır. Elbette pek çok etkin maddenin panzehiri bulunmaktadır, veterinerler de acil durum tedavileriyle günü kurtarabilirler ama neden risk alasınız?

DownloadNewsletter signup