Sivrisinek, kontrol altına alınması zor bir zararlı canlı mıdır?

Zararlı Canlı kontrol uzmanlarımız, sivrisinek kontrolüne yönelik sorularınızı yanıtlıyor.

Print page mosquito - Bayer - Pest Control
Soru 1: "Sivrisineklerle mücadele etmeden önce onlarla ilgili ne bilmem gerekir?"

Sivrisinekler primer hastalık taşıyıcıları olan iki kanatlı, kan emici sineklerdir. Yumurta üretmek için gerekli proteini almak için kanla beslenirler, genellikle konağa hastalık bulaştırırlar. İlginç bir şekilde, enerji almak için de bitki özleriyle beslenirler.

Ergin bir sivrisinek saniyede 200-300 kez kanat çırparak tüylerinizi ürperten tiz bir ses çıkmasına neden olur. Çok hızlıdırlar, onları görmeden önce sesini duyarsınız.

Genellikle, bir sivrisineğin yaşam döngüsünü tamamlaması için suya ihtiyacı vardır. Su kaynakları ağaçlardaki deliklerden büyük göllere ya da tuz bataklıklarına kadar çeşitlilik gösterir. Yeraltı su kaynakları bile büyük sivrisinek popülasyonlarının ihtiyaçlarını giderebilir. Bazı sivrisinek yumurtaları tamamen kurusalar dahi belirli bir süre canlı kalır, larva aşamasının tamamlanması için gerekli nemi bekler.

Benim deneyimlerime göre insanlar, larva "kurtçuklarını" onları sokan sivrisineklerle bağdaştırmamaktadır. Dikkatlice incelediğinizde larvalar, ergin sivrisineklere kesinlikle benzememektedir. Profesyonel Zararlı Canlı Yöneticileri olarak görevimiz, müşterileri eğitmektir. Anlamalarına ve yaşam döngüsünün tüm evreleriyle mücadele etmelerine yardımcı olurken bir yandan da sivrisineklerin insanlar için oluşturdukları sağlık risklerini anlamalarını sağlayın.

 Sivrisinekler primer hastalık taşıyıcıları olan iki kanatlı, kan emici sineklerdir.

 Doug McCarron, Bölge Satış Müdürü
Hastalık vektörü olan sivrisinekler iki kanatlı ve kanemicidirler. Doug McCarron Territory Sales Manager
Soru 2: İnceleme sırasında ne aramalıyım?

Bu sorunun en basit yanıtı su kaynaklarıdır.

Ev ya da ticari tesis çevresinde her zaman nemin biriktiği, larvalar için mükemmel bir habitat oluşturan alanlar vardır:
  • Tıkanmış giderler, oluklar, boşaltma boruları
  • Kuş yemlikleri
  • Saksı bitkileri - ananasgiller gibi bitkiler de dahil
  • Çocuk oyuncakları
  • Balık havuzları ve su tankları
  • Su kapları
  • Lastik, kova, boru gibi depolanmış eşyalar...
Liste uzun ama bununla kalmıyor. Kullanılmayan spa'lar, bitkiler, bakımı yapılmayan akvaryumlar, zemin boruları gibi iç alan kaynakları da olabilir. Suyun boşaltılması üreme alanını ortadan kaldırır ancak suyun oraya nasıl geldiğini ve geri dönüp dönmeyeceğini de düşünmelisiniz. Her gün orada olup suyu boşaltamazsınız.

Soru 3: Ergin sivrisinekler üreme alanlarından ne kadar uzaklaşır?

Türe bağlı olarak değişmekle birlikte ergin Aedes türleri denizin 160 km içerisinde bulunabilir. Muhtemelen standart bu değildir ancak rüzgar, nereye kadar gidebileceklerini etkilemektedir.

Amerika'da işaretlenmiş 250.000 Culex tarsalis ile yapılan bir araştırmaya göre sivrisineklerin çoğunun 2 mil (3,2 km) uzaklaştığı görülmüştür. Ancak büyük çoğunluğu, rüzgarla birlikte 10 mil (16 km) uzaklığa taşınmıştır. Tüm küçük sinek türlerinde olduğu gibi, dağılım ve hayatta kalma neme bağlıdır. Sıcak ve kuru koşullarda çabucak ölürler.

Üreme alanına yakın yerlerdeki evler, rüzgar eve doğru estiğinde "yığın" sivrisinekle karşı karşıya kalabilirler. Bu sivrisinekler nemli, gölgelik bahçelerde uzun süre hayatta kalabilirler ve hatta su kaynağı mevcutsa üreyebilirler.

Rahatsızlık veren sokucu sivrisinekler de olduğunda, ev sahibinin hayatını işkenceye dönüştürebilirler. Evden her ayrıldıklarında saldırıya uğradıklarından, rahatlamak için bizi ararlar.

Soru 4: Profesyonel Zararlı Canlı Yöneticisi için hangi Mücadele Seçenekleri bulunur?

Etkin bir mücadele, karşı karşıya olunan duruma bağlıdır. Larvalar suda yaşadığından insektisit kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Mevcut kimyasalların çoğunun su yolu etrafında kullanıldığında belirli sınırlamaları vardır.

Mevcut mücadele yöntemleri arasında şunlar bulunur:

• Hassas su yolları için devlet programları bulunmaktadır. Diğer su organizmalarını etkilemeden larvaları etkin bir şekilde öldürebilen özel bir bakteri kristalini kullanırlar.

Son derece uzmanlık isteyen bu çalışmada büyük üreme alanlarına uygulama yapabilmek için helikopter gibi önemli kaynaklar gerekmektedir. Genellikle bu, profesyonel zararlı canlı yöneticilerinin yaptığı bir şey değildir ancak bölgenizdeki programların farkında olmak faydalıdır.

• Alan Spreyleri, uçan ergin sivrisinekleri öldürmek üzere tasarlanmıştır. Çok geniş alanlarda çok sayıda sivrisineği hızlı bir şekilde öldürme konusunda çok etkilidirler.

Alan spreyleri dağıldıklarında geriye rezidüel kimyasal bırakmayan, mikron boyutlu insektisit bulutlarıdır. Etkili olabilmeleri için yüksek böcek faaliyetlerinin olduğu dönemde, az rüzgarlı havada uygulanmalıdırlar. İnsektisit bulutunun hedef bölgeden uzaklaşması alınacak sonucu azaltır ve muhtemelen hedef olmayan böcekler üzerinde kötü etki yaratır.

• Rezidüel bariyerler, konmak üzere olan sivrisinekleri öldürmek için dinlendikleri yüzeylere etkin madde salgılar. Dış ve iç duvarlar, mobilyalar, çitler, bitki örtüsü... Bunların hepsi uygulama yapılacak yüzeylerdir. Büyük üreme kaynağı ile yaşam alanı arasında etkin bir bariyer ya da öldürme alanı oluştururlar. İdeal koşullarda, yaşam alanına yakın sivrisineklerin sayısını azaltarak rahatsızlık veren sokulmaların da ve hastalık bulaşması riskinin de azalmasını sağlar.

• Rezidüel Emdirme yönteminde rezidüel kimyasal kıyafetlere, çadırlara, sivrisinek ağlarına vb. yedirilerek bu eşyaların üzerine konan sivrisineklerin ölmesi sağlanır. Kumaşlar kimyasal emülsiyona batırılır ve kullanılmadan önce kurutulur. Sivrisinek ağları için fabrikada emdirme yapılır.

• Kişisel kovucular, sokmaların önlenmesi için çok etkili birer araçtırlar. Sivrisinek yönetimindeki rolleri sınırlı olsa da sokulmayı, dolayısıyla hastalık bulaşması riskini azaltırlar. Sivrisinek çalışmalarına katılan tüm çalışanların her zaman kişisel kovucularla korunmalarını sağlayın.

• Sineklikler, sivrisinek kontrolünde büyük rol oynarlar. Çoğu modern sineklik, sağlam oldukları sürece çok etkili bir koruma sağlar ancak tatarcık gibi daha küçük sokan böcekler ince deliklerin arasından geçebilir. Sineklikte küçük bir delik açılması, işlevsiz kalmasına neden olur.

Gelecekte çok daha etkili insektisitli sineklikler üretilerek küçük deliklerin yarattığı etkinlik kaybını ortadan kaldıracaklardır. Şu anda ise küçük boyutlu sokan böcekler için sinekliklerin dış kısımlarına rezidüel kimyasallar uygulamanız gerekir. Sinekliklerin kolayca çıkarıldığı durumlarda bu işlem kolayca yapılabilir ancak cam yüzeylerin etrafına insektisit uygulama konusunda çok dikkatli olmanız gerekir.