Covid-19 ve Haşere Mücadelesi - Bayer Çevre Sağlığı Türkiye Değerlendirmesi

Print page

Türkiye’nin ve dünyanın Covid-19 pandemisiyle mücadele ederken içinden geçtiği süreç daha önce deneyimlemediğimiz bir süreç. Dünya çapındaki salgın hayatımızın her seviyesini etkiledi – hayati risklerin yarattığı trajediden işsizlik korkusuna, kuru gıdalardan tuvalet kağıtlarına kadar uzanan yoğun stoklama eğilimine kadar hayatımızında bir çok etkisi oldu. Şüphesiz ki bu pandemi süreci hayatımızın her alanını etkilemeye devam edecek.

Diğer taraftan, haşere kontrol endüstrisinde değişmeyen bir durum var: zararlılar durmuyor! Ne yazık ki haşereler sokağa çıkma yasağına uymazlar, 2 metrelik sosyal mesafeye uymazlar ve kontamine yüzeyler hakkında endişelenmezler. Aslında, içinde bulunduğumuz koşulların haşere popülasyonu için bir artış riski oluşturduğu göz önünde bulundurulduğunda ve haşerelerle mücadele kesintiye uğrarsa, bu durum çevre ve insan sağlığı için ciddi problemlere sebep olabilir. Ülkelerde evden çalışma uygulamalarının ve sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı dönemlerde, haşereler insanların bulunmadığı alanlarda (endüstriyel tesisler, geçici süreyle faaliyeti durdurulmuş gıda işletmeleri vb.) gıda stoklarında ve eşyalarda ciddi hasarlara sebep olarak maddi hasarlara ve hatta yangınlara sebep olabilir. Tüm bu süreçlerin sonucunda, Covid-19 gibi bir hastalığa karşı savaş kazanılmaya başlandığında, haşerelerle mücadeleye ara verildiği taktirde başka hastalıkların ve enfeksiyonların yayılması riskleriyle karşılaşabiliriz.

 

Kritik İş Gücü İhtiyacı

Bayer Çevre Sağlığı Türkiye ekibi olarak, zararlılarla ilişkili riskler göz önüne alındığında, pest kontrol endüstrisinin, çevre sağlığı ve hijyenini koruma noktasında, Covid-19'a karşı verilen savaşın önemli bir parçası olarak görülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda dünya genelinde bir çok faaliyette bulunuyoruz. Örneğin; ABD'deki Bayer çalışma arkadaşlarımız, bu pandemi sürecinde temel iş gücünün bir kısmı olarak sınıflandırılan ilaçlama personelleri ile birlikte çalışıyor ve onları destekliyor, ABD'nin virüse karşı savaşmasına ve haşere istilasının olumsuz etkilerini kontrol etmesine yardımcı oluyor. Bayer Çevre Sağlığı olarak, bu süreçte Türkiye'deki ilaçlama firmalarının hayati önemini biliyor ve meslektaşlarımız tarafından yürütülen çalışmaları desteklemek için ekip olarak canla başla çalışıyoruz. Profesyonel ve sosyal hayatımızın dönüşüm geçirdiği bu günlerde ilaçlama firmalarının hız kesmeden mücadelelerine devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Bayer Çevre Sağlığı & İlaçlama Firmaları

Bayer Çevre Sağlığı olarak, içerisinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde de bilgi ve deneyimimizi Türkiye'deki profesyonel haşere kontrol endüstrisini desteklemek ve yönlendirmek için kullanmaya çalışıyoruz. Bu süreçte ürün tedariğimizi aksaksız yürütmek ve ana dağıtıcılarımızı desteklemek için yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizim için, müşterilerimizin haşere istilasını kontrol edebilmeleri ve hastalıklardan arındırılmış, hijyenik ortamları yaratabilmeleri için gerekli araçlara erişebilmeleri birincil önceliğimizdir. Bu prensibimiz doğrultusunda, ekibimiz bilgilendirici webinarlarla ve ilaçlama firmalarının bir telefonla ulaşabilecekleri kadar yakınlarında ve yanlarında olmaya devam edecek.

 

Bu Süreç Pest Kontrol Endüstrisini Nasıl Etkileyecek?

Muhtemelen, kesin bir şey söylemek için erken. Ancak içinde bulunduğumuz sürecin, doğru yönetilmez, önlemler alınmaz ise haşere popülasyonu ve çevre sağlığı için de tehtid oluşturacağı aşikar. Gıda işletmeleri, marketler, hastaneler ve diğer halka açık alanların hijyeninin artırılması bu süreçlerde çok kritik. Ayrıca, insanların genel sağlığı veya zihinsel sağlığı için de bu süreçte, kontrol edilemeyen haşere istilaları büyük bir tehtid oluşturuyor. Bu süreçte, insan erişimi olmayan, kapısına kilit vurulmuş birçok iş yeri normal hayata döndüğümüzde, haşere mücadelesine ara verildiği taktirde ciddi haşere problemleri yaşayabilir. Bu yüzden, bu alanlarda ilaçlama firmalarından alınan hizmetin kesintiye uğramaması gerekir. Aksi taktirde, insan sağlığı, Covid-19 virüsünden kurtulduğunda, haşerelerle yayılan enfeksiyonlarda bir artışla uğraşma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

 

Orta ve uzun vadede, teknolojinin özellikle hizmet sektöründe haşere kontrolünde daha fazla rol oynayacağına inanıyoruz. Gıda üreticileri, çalışanlarını korumak ve üretimde sürdürülebilirliği sağlamak adına otomasyon sistemlerine yönelirken, uzaktan izleme teknolojileri sayesinde, ilaçlama firmaları da tesislerle bağlantılarını sürdürebilir ve müşterilerini işletmelerdeki haşere aktivitesinden haberdar ederek, zararlıların ciddi bir sorun haline gelmeden önce hızlı ve etkili bir şekilde kontrol edilmesine sağlayabilirler. Teknoloji, değişen dünyada ve iş modellerinde etkili bir şekilde iletişim kurmamıza ve evden başarılı bir şekilde çalışmamıza olanak sağlayacaktır. Gelecekte teknolojinin ilaçlamal firmalarına ve onların müşterilerine sunduğu faydaları anlamayan, dönüşmeyen bir haşere endüstrisini resmetmek neredeyse imkansızdır.

 

Güvenli Çalışma

Çevre / halk sağlığı sektörü çalışanları olarak potansiyel olarak her gün hastalıkla karşılaştığınızın farkındayız. Riskleri anladığınızı ve onları nasıl kontrol edebileceğinizi bildiğinizi umuyoruz. Yine de bu süreçte sosyal mesafenin korunması, bireysel koruma önlemlerinin alınması ve hizmet verdiğiniz ortamlardaki risklere karşı hijyen önlemlerini alarak hem kendi sağlığınızı hem de ailenizin sağlığını korumanız için tüm önlemleri almanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bayer Çevre Sağlığı ekibi olarak, elimizden geldiğince işinizin devamlılığı için sizlere yardımcı olmak için burada olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz.  Desteğe ihtiyacınız olduğunda bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İyi kalın, güvende kalın ve sağlıklı kalın…