Çevresel Pire Yönetimi

Pirelerle mücadele, Zararlı Canlı Yönetimi Faaliyetleri arasında en uzmanlık gerektirenlerden biridir çünkü pirelerin bulunduğu tüm yatay yüzeylere ince sisleme yöntemiyle insektisit uygulanmasını gerektirir.

Print page

Pirelerle mücadele, Zararlı Canlı Yönetimi Faaliyetleri arasında en uzmanlık gerektirenlerden biridir. Çünkü pirelerin bulunduğu tüm yatay yüzeylere ince sisleme yöntemiyle insektisit uygulanmasını gerektirir.

İç mekanlarda, uygulama doğru yapılmadığı takdirde kabul edilemez bir hasar oluşması ihtimaline rağmen, son derece hassas pek çok yüzeye insektisit uygulanması gerekmektedir. Pireler ve larvaları habitat konusunda seçici olmadıklarından yaşam döngüsünün tamamen yok edilebilmesi için her yere uygulama yapılmasını sağlamanız gerekir.

Pireler neden her yerdedir?

Ergin dişiler için konak hayvan güzel bir beslenme alanıdır, yalnızca kanla beslenirler. Dişi yumurtalarını bırakır ve larvaları için güvenli beslenme alanı olan konaktan aldığı küçük kan damlalarını salgılar. Hayvanlar hareket ettikçe pire yumurtaları ve yiyecekleri çevreye dağılır.

Kısa süre sonra yumurtalar çatlayarak minik, tırtıla benzeyen larvalar ortaya çıkar. Larvalar, yiyecek aramak için hemen hemen tüm yüzeylerin üzerinde hareket edebilir. Larvalar gelişimleri sırasında 3 kez deri değiştirir ve evcil hayvanın çevresindeki organik maddelerle beslenir.

Tamamen ortadan kaldırılmalarının kilit noktası yaşam döngülerini bilmektir.

Üçüncü instar evresinde larva bir koza örerek yetişkin pireye dönüşür. Kozaya insektisitler dahil hiçbir şey nüfuz edemez, bu da böceklerin zarar görmesini engeller.

Gelişimlerini tamamlayan ergin pire çıkış zamanı gelene kadar bu korunaklı kozanın içinde yaşar. Bu durum uzun bir süre, hatta 12 ay sürebilir. Kozanın çatlamasının nedeni titreşim ve vücut sıcaklığıdır. Her ikisi de yakınlarda bir konak olduğu anlamına gelir. Kanla beslenme ihtimali yüksektir.

Bu böceklerin etkin bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için yaşam döngüsünün tamamının anlaşılması kilit noktadır. Herhangi bir istilada pirelerin %85'i yumurta ya da larva formundadır, bu nedenle mücadelede bu evrelerin hedeflenmesi gerekir.

Bayer'in tavsiyesi...

Ürünü ince sis olarak uygulamak ve evcil hayvanın dolaştığı tüm yüzeylere temas etmesini sağlamak en iyi yöntemdir. Hazırlık olarak alanı dolaşın ve hassas yüzeyleri örtün (televizyonlar, aşırı cilalı mobilyalar, vb.) Açıktaki gıda maddelerinin kaldırılması gerekmektedir. Köpeklerin mama kaplarını ve balıkların akvaryumlarını örtün, hava pompasını kapatın.

Dış mekanlarda uygulama öncesinde çimlerin kısa biçilmiş, kumlu alanların tırmıklanmış ve kuru alanların önceden ıslatılmış olması gerekmektedir. Hayvanlar çıkarılmalı ve sprey kuruyana kadar geri getirilmemelidir.

Peki pupa evresindeki %10'un ortadan kaldırılması?

Bu evrede koruyucu kozaya nüfuz ederek pireleri öldürecek bir ürün bulunmamaktadır. Bu nedenle bu eksikliği çevrede fiziksel değişiklikler yaparak yönetin. Pupalar kozadan çıkmasını sağlayan titreşim ve vücut sıcaklığıdır. Kimyasalların en etkili olduğu kozadan çıkma dönemini hızlandırmak için bunları kullanın.

Pek çok durumda kozadan çıkmak için konağın varlığı yeterlidir ancak hayvanın ortamda bulunmadığı durumlarda bu koşullar başka şekillerde yaratılabilir. Pupaların kozadan çıkması için alanda yavaşça ve metodik bir şekilde, ayağınızı mümkün olduğunca yere vurarak dolaşın.

Pire kozadan çıktığında etkin maddeye temas ederek hemen ölecek ve istila bu aşamada durdurulmuş olacaktır. Artık geriye yalnızca hayvandaki istilayla mücadele etmek kalır.

Evcil hayvan bakımının önemini sahiplerine anlatın

Köpek ya da kedilerde istilayla mücadele, zararlı canlı yönetimi kapsamına girmez ve hiçbir PPM ürünü hayvanlar üzerinde doğrudan kullanım için onaylanmamıştır. Evcil hayvanlarda pire kontrolüne yönelik olan ve sahiplerin uygulayabileceği pek çok mükemmel ürün bulunmaktadır. Benim kendi hayvanlarımda kullandığım ürün, Bayer'in Hayvan Sağlığı grubunun ürünüdür. Uygulamaları çok kolaydır. En uygun ürünün hangisi olduğunu belirlemek için ürünler hakkında daha fazla bilgi alın. Her zaman etiketteki bilgileri takip edin ve uygulama hacmini asla aşmayın.

Daha iyi bir yaşam için bilim

Böylesine yenilikçi ve bilim temelli bir kurumda çalışmanın en güzel yanı, zorlu zararlı canlı istilalarını ortadan kaldırmak için ihtiyacınız olan her şeyi bulabilmenizdir. Gelişmenin devam etmesinin anahtarı araştırmadır. Bu nedenle, yeni alternatifler aramaktan ya da eski sorunlara yeni çözüm yolları bulmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Bayer, gerçekten Yaşam için Bilimdir.