Bayer, Zika Salgınıyla Mücadeleye Yardım Ediyor

Latin Amerika ülkelerinde sayısı hızla artan Zika vakalarının ardından Dünya Sağlık Örgütü, global Halk Sağlığı Acil Durumu çağrısında bulundu. Bayer, Zika hastalığı taşıyıcılarına karşı mücadelesinde DSÖ'yü şu şekilde destekler: Aedes aegypti.

Print page
aedes aegypti zika virus
Aedes türü sivrisinekler, yıllardır Bayer vektör kontrol çalışmalarının odak noktası olmuştur çünkü bu sivrisinekler Dang humması, Chikungunya ve sarı humma gibi hastalıkları bulaştırmaktadır. Bayer bu geniş kapsamlı uzmanlığından faydalanarak Zika'ya karşı dünya genelinde başlatılan mücadeleyi desteklemektedir. Bu hastalığın, pek çok Güney ve Orta Amerika ülkesindeki yenidoğanlarda görülen beyin hasarı (mikrosefali) ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Vektör kontrolünde lider olan Bayer, dünya genelindeki aktif çalışmalarıyla Aedes türünü kontrol altına almak için kapsamlı bir paket sunar: Larvasitler, pek çok şehir suyu rezervuarında yaşayan Aedes larvalarıyla mücadele eder, rezidüel spreyler evlerdeki yüzeylere nüfuz eder ve alan spreyleri de dış mekanlardaki Aedes popülasyonunun azaltılmasına yardımcı olur. Sivrisinekle mücadeleye yönelik bu araçların tamamı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanmıştır. Bayer, uygulama görevlilerini eğitmek ve bilgi dağıtımını desteklemek için yerel otoriteler ve belediyelerle yakın iş birliği içinde çalışmaktadır.

Bayer, Brezilya'da Zika ile mücadelede en önemli oyunculardan biri

Brezilya'daki acil durum esnasında Bayer, beklenmedik talep artışını karşılayabilmek için insektisit üretimini artırmıştır. Bayer aynı zamanda insanların sivrisineklere karşı korunabilmesi için ulusal bilgilendirme çabalarını da desteklemektedir. Bayer'in Paulinia'daki araştırma tesisi, Vektör Kontrolüne yönelik bir eğitim ve çalışma merkezi işlevi görmektedir. Latin Amerika Pazarlama Başkanı Frederico Belluco şu yorumda bulunmuştur: "Mevcut Zika salgınının yayılmasını engellemede vektör kontrolünün oynadığı kilit rolün farkındayız. Sürdürülebilir çözümleri hızlı ve esnek bir şekilde sağlayabilmek için mümkün olan tüm çabayı gösteriyoruz."

Zika virüsünün taşındığı ülkeler/bölgeler (Kaynak: Hastalık Kontrol ve Önleme merkezleri (CDC) Bayer çalışanları da dahil olmak üzere insanlara kendilerini Zika salgınına karşı korumaları için iyi bir uygulama eğitimi verilmesi de çok önemlidir. Bayer, Brezilya'da bu çabayı desteklemek için pek çok adım atmıştır. Ulusal basın ile iş birliği yapılarak Bayer uzmanlarına söz verilmiştir. Latin Amerika Çevre Bilimleri Pazarlama ve Yenilik Başkanı Luis Fernando Macul, Paulina'daki Bayer CropScince laboratuvarında Aedes Aegypti sivrisinekleri üzerine bir röportaj vermiştir.

Aralık 2015 tarihinden bu yana büyük Brezilya kanallarında Bayer uzmanlarının yer aldığı yaklaşık 20 röportaj yayınlanmıştır. Buna ek olarak Bayer uzmanları, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya mecralarını kullanarak insektisit kullanımlarına yönelik bilgilendirmeler yapmıştır. Örneğin sözcümüz Fernando Bernardini, sivrisineklerin kovulması için insektisitlerin doğru kullanımı üzerine Facebook üzerinden açıklamalarda bulunmuştur.

Zika hastalığının belirtileri ve semptomları nelerdir?

Zika virüsü ile enfekte olan hastalar 2 ila 7 gün süren ateş, deride döküntü ve konjonktiva, kas ve eklem ağrısı, kırgınlık ve baş ağrısı yaşayabilir. Ancak bu semptomların hepsi hafiftir ve bazı insanlarda hiçbir semptom görülmeyebilir. Ekim ayında Brezilya'da baş gösteren Zika salgınından bu yana bebeklerde görülen nadir bir beyin hastalığı olan mikrosefali olgularında artış görülmüş ancak aradaki bağlantı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. DSÖ, aradaki olası bağlantıya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Kısa sürede sonuca ulaşılması beklenmektedir. Henüz Zika'ya ilişkin bir tedavi ya da aşı bulunmamaktadır.

Aedes aegypti sivrisineğini nasıl tanıyabilirim? Özellikleri nelerdir?

Üzerinde siyah-beyaz desenleri olan küçük bir sivrisinektir. Gündüzleri ısırır, insan kanını tercih eder ve yumurtalarını durgun suyla dolu kaplara bırakır. Aedes aegypti türünün yaşam döngüsü iki ila dört haftadır. İnsanları etkileyen en önemli üç vektör türünden biridir. Diğer ikisi ise anopheles (sıtma) ve culex (filaryaz, Batı Nil virüsü) türleridir.

Günlük hayatta Zika'ya karşı korunmak için ne yapabiliriz?


Hastalığın yayılmasını önlemede toplum önemli bir rol oynamaktadır. Herkese evlerinin ve bulundukları bölgenin etrafındaki potansiyel üreme alanlarını ortadan kaldırması tavsiye edilmektedir. Bitki sulama kapları, eski lastikler, kuş yemlikleri ve şişeler gibi küçük su rezervuarları Aedes türü için ideal üreme ortamlarıdır. Sivrisinekler tarafından ısırılmayı engellemek için pencerelere koruyucu ağlar takılmalı ve etiketteki bilgilere dayanarak her 2-3 saatte bir böcek kovucu kullanılmalıdır. Duvarlara ve yüzeylere konan sivrisineklerle mücadele için rezidüel yüzey spreyleri kullanılmalıdır.